Šiuo metu, kosmose, daugiau nei 60 000 km per valandą greičiu skrieja dvi auksinės plokštelės ir jau dabar nuo žemės nutolusios daugiau nei 17702784000 milijardų kilometrų! Šios plokštelės ypatingos tuo, jog jose užšifruota žmonijos istorija: muzikos įrašai, žemės garsai bei nuotraukos!
Plokštelių kelionė prasidėjo 1977 m., kuomet NASA paleisdama į kosmosą erdvėlaivius Voyager 1 ir Voyager 2, juose įtaisė dvi auksines plokšteles.
Plokštelių misija yra supažindinti kitas pažengusias civilizacijas su žemės planeta ir žmonija. Skriedami per saulės sistemą erdvėlaiviai fotografuoja ir siunčia neįkainojamą informaciją NASA tyrimų centrui, padėdami pažinti saulės sistemą. Voyager jau nufotografavo Jupiterį, Neptūną, Saturną, Uraną.
Garsus ir muziką, įrašytus į plokšteles, iššifruoti bus nesudėtinga - nežemiškoms būtybėms reikės išsiaiškinti kaip naudotis grotuvu, atitaikyti tinkamą greitį ir sukimąsi, tiksliai uždėti patefono adatą ant disko griovelių. Tuomet beliks tik mėgautis daugybės šalių tradicinėmis dainomis, Mozarto, Chuck Berry, Stravinskio, Bacho, Louis Armstrong ir kitų muzika.
Su vaizdo informacija bus kiek sudėtingiau. Galėtumėte pamanyti, jog būtų paprasta į kompiuterį įkelti .jpeg ar .tiff failus, tačiau, nepamirškime fakto, jog 1977 m. kompiuteriai galėjo talpinti tik 69 kilobaitus informacijos, o to sunkiai pakaktų net vienintelei nuotraukai. NASA sugalvojo išeitį kaip nuotraukas užšifruoti LP vinilo plokštelėse!
Nuotraukas projektavo į ekraną, ekrano vaizdą filmavo su televizine kamera ir tuomet, gautus video signalus paversdavo į garsų bangas. Šias bangas galėjo tiksliai įspausti į auksines vinilo plokšteles, todėl rezultatas buvo labai tikslus. Sudėtingiau buvo tą informaciją iššifruoti, t. y. paversti garsų bangas atgal į vaizdą! NASA nepamiršo nurodyti instrukcijos ant plokštelių paviršiaus, nors nepažįstant tų laikų technologijų šifravimo procesas gali pasirodyti labai apgaulingas.
Šifravimo procesas trunkantis be galo ilgai, visgi sumanymo užmojis stulbina. Pirmas vaizdas, kuriam iššifruoti reikia daugiau nei kelių valandų, yra apskritimas. Smalsuoliui, įsitraukusiam į šią intriguojančią šifravimo pramogą, atrastas apskritimas tikrai nenustebintų, šis neabejotinai tikėtųsi didesnio rezultato, tačiau gyvybei, niekada nemačiusiai žemės ir žmonijos, apskritimas reiškia labai daug. Nepamirškime fakto, jog ratas yra vienas svarbiausių žmonijos išradimų, išrastas apie 3500 m. prieš mūsų erą Mesopotamijoje.
Žinoma, kitos užkoduotos nuotraukos yra turtingesnės – įvairūs vaizdai iš mūsų pasaulio. Žinoma, šiems vaizdams iššifruoti reikia kur kas daugiau laiko.
Na, o kokia muzika slepiasi auksiniuose diskuose?
Paspaudę nuorodą galite išgirsti visus įrašytus kūrinius: muzikinė kelionė prasideda nuo Peru tradicinės vestuvių dainos, Azerbainiečių dūdmaišių, žymiojo pianisto Glenn Gould atliekamo Bach gerai temperuoto klavyro, Mozart Nakties karalienės arijos iš operos „užburtoji fleita“ ir toliau besitęsianti po įvairių valstybių tradicinę muziką (Sakartvelo, Naujos Gvinėjos, Australijos, Navajo tautos, Peru). Įrašuose galite išgirsti net Stravinskio "šventąjį pavasarį", kuris 1913 m. viename gražiausių Paryžiaus teatrų sukėlė milžiniškas riaušes! Plokštelėse ryškius Stravinskio muzikinius mostus nuramina Melanezijos pano fleitos bei Lois Armstrong jazz muzika. Chuck Berry, tikėkimės, privers šviesmečio kaimynus patrypti kojomis. Na, o toliau muzikinė kelionė tęsiasi rytietiškoje muzikoje – Indija, Bulgarija – o tada vėl grįžtame prie bliuzo ir lengvosios muzikos. Vėliau vėl nuostabusis J.S.Bach, po kurio pasigirsta afrikietiška muzika. Beethoveno likimo simfonija ir galiausiai raminanti Japonų Shakuhachi fleita.
Straipsnio autorė Karolina Ramonė
Add comment
Comments